הקלטת ברכה לבר מצווה

דגשים להקלטת ברכה לבר מצווה

מזל טוב! הבן שלכם הגיע לגיל 13, גיל מצוות! ביהדות מדובר באירוע חשוב ביותר, אירוע שמסמל את הפיכתו של הילד לנער וקבלת עול המצוות. מדובר במסורת רבת שנים שאינה שייכת רק לעולם הדתי, גם בעולם החילוני נוהגים לציין את האירוע והוא מסמל את הפיכתו של הילד לנער וקבלת אחריות. בדרך כלל האירוע מחולק לשניים: עליית הילד לתורה בבית כנסת ויש אף משפחות שיחגגו זאת בכותל, וביום אחר מסיבת הבר מצווה באולם עם כל המשפחה והחברים. 

כחלק מהאירוע המרגש על הילד להיות בקיא בקריאת ההפטרה ולכך מתכונן מספר חודשים קודם לכן עד לרגע המיוחל בבית הכנסת. בחודשים אלו המשפחה גם תתחיל להכין את מסיבת הבר מצווה. סביב האירוע יש התרגשות רבה וכחלק מההכנות, על המשפחה לדאוג לסגירת אולם, דיג'י, צלם, קייטרינג וכיום גם הפקות מיוחדות לבר מצווה המושלמת. בין כל אלו ישנה מסורת נוספת, דרשת הבר מצווה וברכות המשפחה לנער הצעיר. 

הכנת הדרשה והברכות הן חלק בלתי נפרד מהיום המיוחל. גם כאן הנער הצעיר יקרא את הדרשה שלו בפני כל קהל האורחים, והמשפחה תברך אותו בשלל ברכות ואיחולים לשנים הבאות. לעיתים מסורת זו יוצרת התרגשות רבה והמון לחץ על הילד שגם ככה מתרגש מהמעמד. המילים הופכות מבולבלות ולעיתים פחות מובנות. כמו כן, המשפחה צריכה להכין ברכות ולקרוא אותן במעמד האירוע. זה לא תמיד נעים ונוח לכולם. כולם רוצים לאחל דברים טובים, אך כשזה מגיע לקריאה מול קהל, חלק מהמשתתפים לעיתים יעדיפו לוותר על כך. 

בשנים האחרונות החלו בפיתרון מוצלח מאוד אשר מוריד את הלחץ והופך את כל ההכנות סביב הכנת הדרשה למהנות ונעימות והילד מגיע לבר מצווה מבלי להיות לחוץ בעניין זה. הפיתרון- הקלטה! הולכים לאולפן הקלטות ומקליטים את הדרשה והברכות. כל המשפחה- הורים, אחים, דודים, סבים וסבתות מתכנסים ליום נחמד באולפן ההקלטות עם ברכות שהכינו מראש ומקליטים את הדרשה והברכות בליווי מוסיקת רקע. את ההקלטה ישמיעו באירוע.  

על מנת ליצור הקלטה איכותית ובעלת משמעות כדאי לעקוב אחרי הטיפים הבאים:

  1. מצאו אולפן הקלטות קרוב שיהיה נוח למשפחה להגיע. דאגו שמדובר באולפן הקלטות מקצועי שמבצע הקלטות מהסוג הזה. בדקו שהאקוסטיקה באולפן טובה על מנת שתצא הקלטה איכותית. 
  2. קבעו עם האולפן את מועד ההקלטה ותאמו עם המשפחה את התאריך והשעה.
  3. בידקו עם אולפן ההקלטות מראש: כמה זמן צריכה להיות כל ברכה ומספר שירי רקע אפשריים.
  4. עדכנו את המשפחה בפרטים ובקשו מכולם להכין ברכות. שימו לב שהברכות יהיו מוכנות כ-שבועיים לפני מועד ההקלטה. כך תוכלו להיערך מראש לשינויים במידת הצורך.
  5. שבו עם הילד והסבירו לו מהי דרשת בר מצווה, הראו לו דוגמאות וחברו יחד איתו את הדרשה. ככל שהדרשה תהיה במילים שלו כך הוא התחבר אליה יותר ויהיה לו קל להקליט אותה. כמו כן, נסו לתכנן איתו את יום ההקלטה והכינו אותו מראש למה שהולך להיות. 
  6. קיראו את כל הברכות ואת הדרשה, בקשו מהמשפחה להיפגש כשבוע לפני ועשו מספר חזרות. שימו לב, אין לעשות חזרות בלילה שלפני ההקלטה. חשוב לשמור על הקול שלכם ולא להיות צרודים. 
  7. עשו תיקוני הגייה, פיסוק ותחביר והדפיסו את הברכות ליום ההקלטה.
  8. תכננו את יום ההקלטה כיום נעים ושמח. מצב רוח טוב ישפיע על הקריאה של המשתתפים. דאגו לארוחה טובה ואווירה נעימה ועשו מהיום הזה מיני מסיבה המסמלת את ההתרגשות מההכנות. 
  9. לנו נותר רק לאחל לכם המון מזל טוב!